Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriÜnlü ekonomistten yatırımcılara soğuk savaş uyarısı

Ünlü ekonomistten yatırımcılara soğuk savaş uyarısı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ünlü ekonomist Stephen Roach, Çin Hükümeti’nin ABD borsalarında listelenen Çin hisse senetlerine yönelik artırdığı baskıların küresel ekonomi üzerinde geniş çaplı etkileri olacağı konusunda uyardı.

Morgan Stanley Asia’nın Eski Başkanı ve Yale Üniversitesi Ekonomi Profesörü Stephen Roach Çin’in bu hamlelerinin soğuk savaşın erken evrelerini işaret ettiğini belirtiyor.

 

Roach’a göre dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginlik 1970’lerin başlarından beridir görülmeyen seviyelere ulaşabilir. Ünlü ekonomist, “ABD şirketleri direkt olarak Çin’le ticaret yapmasa dahi neredeyse her şey küresel tedarik zincirine dokunuyor. Bu nedenle ABD-Çin ilişkisindeki gerginlik ABD şirketlerini ve ABD şirketlerine yatırım yapan yatırımcılara önemli etkiler oluşturacaktır. Çin’le olan ilişkilerden kurtulamazsınız” ifadelerine yer verdi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre söz konusu endişelerin merkezinde Çin’in ABD borsalarında halka arz olan şirketlere yönelik yaptırımları yer alıyor. Geçtiğimiz Cuma günü Çin menşeili eğitim şirketleri TAL Education ve New Oriental Education Çinli piyasa düzenleyicisi kurumların hedefi oldu. Hisselerde düşüş gözlemlendi.

Yale Üniversitesi’nin kıdemli ekonomisti birkaç aydır Çin’in hamlelerini karşısında dikkat edilmesi konusunda uyarıyordu. Nisan ayındaki röportajında Çin ve ABD ilişkilerinin aşınmakta olduğunu ve iki ülkenin soğuk savaşın eşiğine geldiği konusunda uyarılarda bulunan Roach şimdi ise bu sınırın aşıldığını belirtiyor.

Roach röportajının sonunda, “Bu tür hamleler Çin’in uzun yıllar boyunca heyecan verici olan merkezini hedef alıyor. Bu beni oldukça endişelendiriyor” dedi.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments