Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerÜniversitelerde 224 bin kontenjan boş

Üniversitelerde 224 bin kontenjan boş

Üniversite sınavı sonrası merkezi yerleştirmelerde kontenjanların 195 bin 304’ü boş kalmıştı, kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte sayı 264 bin 236’ya yükselmişti. 68 bin 932 adayın yerleştiği halde kayıt yaptırmaktan vazgeçtiği belirlendi. Boş kontenjanlara ise sadece 40 bin 205 aday tercih etti. Böylece ek yerleştirme sonrasında boş kontenjan sayısı toplam 224 bin 31 oldu. Bu da vazgeçenlerin yerini dolduracak sayıda adayın bulunamadığını gösterdi

Bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde kontenjanlarının tamamını dolduran olmadı. ÖSYM’ni yayınladığı tablolara göre birçok gözde üniversitede boş kontenjanlar bulunuyor. Örneğin lisans programlarında Anadolu Üniversitesi’nde 11 bin 140; İstanbul Üniversitesi’nde 3 bin 308, Ankara Üniversitesi’nde 1250, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 247 boş kontenjan var. Tercihlerde özellikle vakıf üniversitelerindeki tıp, hukuk, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik gibi programların birinci ek yerleştirmede de dolmadığı görülüyor.

En fazla boş kontenjanın bulunduğu bölümler arasında ise tarih; inşaat mühendisliği; Türk dili ve edebiyatı, mimarlık ile radyo, televizyon ve sinema da bulunuyor. Kayıtlar 7 Ekim’e kadar devam edecek. Kayıtlar tamamlandıktan sonra ikinci ek yerleştirme süreci başlayacak.
 
 
 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments