Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriUNICEF Türkiye Temsilcisi, Gülşen Coşkun'un sorularını yanıtladı

UNICEF Türkiye Temsilcisi, Gülşen Coşkun’un sorularını yanıtladı

Tam da Dünya Çocuk Günü arifesinde, Mersin’in Gülnar ilçesinde 9 gün önce kaybolan 2,5 yaşındaki Müslüme’den acı haber geldi.

UNICEF Türkiye yani Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun Türkiye Temsilciliği de Dünya Çocuk Günü etkinliklerini bu haberin ardından bir gün sonraya erteledi. ”Dünya Çocuk Günü arifesinde gelen Müslüme’nin acı ölüm haberi ile derinden sarsıldık ” denildi.

Bu yılki Dünya Çocuk Günü teması ise iklim krizinin çocuklara etkisi olarak belirlendi. UNİCEF Türkiye Temsilcisi Regina de Dominicis neden bu temanın seçildiğini ve çocuklar için önemini CNN TÜRK’e anlattı.

“İklim değişikliği çocukları farklı açılardan etkiliyor ama bunların en başında sağlık var. Bunun dışında beslenme ve eğitimlerini, daha iyi olmalarını olumsuz etkiliyor bu durum. UNICEF olarak küresel ısınmanın azaltılması için adım atılmaz ve çözüm sağlanmazsa bu noktada küresel iklim krizinin çocuk hakları krizi de olduğuna inanıyoruz.”

Dominicis mevcut tabloda istatistiklere de dikkat çekti.

“Biraz rakamlara istatistiklere bakarsak örneğin 2 milyar çocuk hava kirliliğinden etkileniyor dünya çapında. Onlar yetişkinlerden daha hızlı nefes alıp veriyorlar ve bu da büyük hastalıklara neden olabiliyor. Aynı zamanda 1 milyar çocuk su kıtlığından etkileniyor ve yerinden edilme. Sadece 2020’de 9.8 milyon çocuk yerinden oldu çevresel bozulmalar yüzünden.”

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı kabulü.

“Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı kabul etmesi UNICEF olarak bizi çok mutlu etti ve bir de belki de çocuklar ve gençler karar alma mekanizmalarına daha çok dahil edilebilirler, onlar pek çok inovatif fikre sahipler.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments