Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriTeknoloji devleri yolun sonuna mı yürüyor?

Teknoloji devleri yolun sonuna mı yürüyor?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Teknoloji şirketleri bu hafta açıklayacakları bilançolarında daha yüksek kâr ve satış rakamları bildirmesi bekleniyor. Ancak MarketWatch yazarı Therese Poletti’ye göre asıl sorulması gereken soru, bu büyümenin ne kadar devam edebileceği yönünde.

Yatırımcılar, Kovid-19’un dünyaya yayılmasının ilk 12 ayında en büyük beş teknoloji devi olan Google ana şirketi Alphabet, Amazon.com, Apple, Facebook ve Microsoft’un şaşırtıcı bir şekilde 1,2 trilyon dolar gelir ve 244 milyar dolar net kar elde etmesiyle, salgın sırasında teknoloji şirketlerinde benzeri görülmemiş bir büyümeye tanık oldu.

Borsa araştırmaları şirketi FactSet verilerine göre, S&P 500’deki bilgi teknolojileri şirketleri 30 Haziran’da sona eren üç aylık dönem içinde yaklaşık %30 bilanço artışı ve %17’lik gelir artışı bekleniyor paylaşması bekleniyor. Tüm bu iyimser tablo birçok küresel ekonominin salgın kısıtlamalarından yavaş yavaş kurtulmasına rağmen gerçekleşiyor.

Yine de bu büyüme geçen yıl göründüğü kadar güçlü değil. Bu yılın ikinci çeyrek bilançoları ile ABD genelinde kısıtlamaların başlangıcındaki çeyrek bilançolarıyla arasında tam bir yıl olduğundan bilançolar pandeminin başıyla kolay bir karşılaştırma ortamı sağlayacak.

San Francisco merkezli servet danışmanlığı şirketi Catalyst Private Wealth’in Kurucusu Ve Yönetici Ortağı Brendan Connaughton, “Rakamların inanılmaz görüneceğini ve gür bir sese sahip olacağını hatırlamalıyız, ancak bu rakamlar yılın en kötü çeyreği olan bir çeyrekle karşılaştırılmalıdır” dedi.

Çeyrek bilanço rakamlarının çok büyük olması muhtemel olsa da teknoloji balonunun söndüğüne dair birkaç işaret var. İkinci çeyreğin sona erme tarihi olan Haziran ayı sonunda, birçok şehir yeniden açılıyordu. Üstelik bazı şehirlerde şimdilerde birçok şirketin benimsediği hibrit çalışma modeli üzerinden az sayıda ofis çalışanı da kısmen ofislerine dönmeye başlamıştı. Sinema salonları, restoranlar ve eğlence parklarının yeniden açılmasıyla Netflix ve onun gibi eğlence odaklı uygulamalar etkilenmeye başladı.

Netflix yöneticileri geçtiğimiz Salı günü hissedarlarına yaptığı çeyrek açıklamasında, “Pandemi büyümemizde olağandışı dalgalanmalar yarattı ve hane başına satın alma ve katılım rakamlarının Kovid’in ilk aylarında artmış olması yıldan yıla karşılaştırmaları çarpıtıyor” denildi. Netflix’in yeni abone rakamları söz konusu benzeri görülmemiş seviyelerle kıyasla düşüş gösterse de 2019’un daha karşılaştırılabilir seviyelerine bakıldığında ise %17’lik bir artış dikkat çekiyor.

Amazon bilançosunda da benzeri bir durum söz konusu. Analistler, e-ticaret devinin ikinci çeyrekte 115,3 milyar dolar gelir elde edeceğini, yıllık yaklaşık %30’luk bir büyüme olacağını ve büyümenin ilk çeyrekteki %43 ve dördüncü çeyrekteki %43,5 oranlarına göre yavaşlama göstereceği konusunda uzlaşıyor.

Borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Pandemi sürecinde zirve noktasına ulaşan bir diğer alan da evlerini ofise çevirmek zorunda kalan insanların alımlarıyla güçlenen bilgisayar satışları. Yarı iletken piyasasında mevcut arz talep dalgaları satışları artırmaya devam etse de evden çalışma ortamından beslenen satışların azalmasıyla bilgisayar ve çip üreticilerinin satışlarının önemli ölçüde yavaşlaması bekleniyor.

Birçok şirket güçlü bilanço rakamlarına rağmen önemli sorunlarla da karşı karşıya. Snapchat ve Twitter’ın geçtiğimiz hafta satışlarında önemli bir artış kaydedilmesinin ardından yatırımcılar bilançolarda dijital reklamcılık alanındaki güçlü rakamlara bel bağlıyor. Ancak anti-tröst davaları ve muhtemel düzenleyici kurum müdahaleleri Apple için endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Bağımsız Teknoloji Yatırımları Analisti Beth Kindig konuyla ilgili açıklamasında, “Tüm gözler IDFA’da. Bana kalırsa reklam teknolojilerindeki zayıflamalar da bu sebeple oluşuyor. Facebook, Snap, Pinterest şirketlerinin tamamı bilanço açıklamalarında bu konudan şikayet etti” ifadelerine yer verdi.

FactSet, Facebook, Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Twitter’ın, ortalama gelir artışının %48 olduğu tahmin edilen interaktif medya hizmetleri altında sınıflandırırken, Twitter bu haftanın başlarında beklenenden daha iyi sonuçlar paylaştı. Analistler, Facebook’un IDFA da dahil olmak üzere çeşitli sorunlardan potansiyel etki yaratabileceği konusundaki sürekli uyarılarına rağmen şirketin bilançolarından endişe etmiyor. Hem Alphabet hem de Facebook’un yaklaşık %48 gelir artışı göreceği tahmin ediliyor.

Şirket yöneticilerinden gelen tahminler yatırımcılara bilançolardaki bu büyümenin ne kadar sürebileceğine dair sinyaller sağlayacaktır. Ancak Poletti herkesin pandemiden öğrendiği üzere, piyasalardaki değişimin hızla ve kontrolsüz bir şekilde gerçekleşebileceğini hatırlatıyor.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments