Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaBorsa Haberleri"Tarihteki ilk kılıç Arslantepe'de"

“Tarihteki ilk kılıç Arslantepe’de”

“DEMİR VE BAKIR SİLAHLAR İLK MALATYA’DA KULLANILDI”

Bakır çağından Demir Çağı’na, Hititler’den Roma ve Bizans’a birçok medeniyete ev sahipliği yapan Arslantepe, temmuz ayında UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne girmişti. Arslantepe Höyüğü’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda ilginç buluntulara da rastlandı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Demirin, bakırın silah olarak kullanılması Arslantepe’de zuhur etmiştir. Dolayısıyla tarihin ilk kılıcı da Arslantepe’dedir” dedi.

Sadece ilk kılıç değil, devlet yapılanmasının ilk başladığı yer olarak da Arslantepe gösteriliyor. Selahattin Gürkan, “İlk devlet bürokrasi hayatının, laik devlet hayatının, ilk muhasebe kayıtlarının, gümrükleme işlemlerinin, ilk taş ve bakır devrinden evrilme Arslantepe’de zuhur etmiştir” diye konuştu.

İLK BUĞDAY ARSLANTEPE’DE Mİ?

O ilklerden biri de binlerce yıllık buğday tanesi. Yapılacak incelemelerle bulunan buğdayın tarihteki en eski buğday olup olmadığı ortaya konacak. Selahattin Gürkan, “5 bin 620 yıl önce bulunan buğday. Araştırma merkezinde gereken çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Höyükte yapılan kazılarda ok ucu, çakmak taşı, müzik aleti ve 5 bin 700 yıllık çocuk iskeletine de rastlanıldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments