Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerTaliban'dan kadınlara spor yasağı

Taliban’dan kadınlara spor yasağı

“Basın çağındayız. Fotoğraf ve videolar çekiliyor, insanlar izliyor. İslam ve İslam emirliği, kadınların kriket ya da teşhir edilecekleri başka sporlar yapmasına izin vermez.” Bu sözler, Taliban’ın kültür komisyonu başkan yardımcısı Ahmedullah Vasık’a ait.

Vasık, Avustralya merkezli SBS kanalına özel röportaj verdi. Kadınların Spor yapmasının yasaklanacağını söyleyen Vasık, Afganistan ve Avustralya’nın erkek kriket takımlarının hazırlık maçı oynayacağını söyledi. Taliban üyesi bakan yardımcısı, yeni hükümetin kabine toplantısından sonra bu kararı duyurdu. Kadınların spor yapmasının “İslami değerlere” aykırı olacağını savundu. “Kadınların spora ihtiyacı yok. Teşhir edilecekler, giyim kuşam kurallarını ihlal edecekler. İslam buna müsaade etmez. Zorluklarla karşılaşsak da dinimiz için savaştık, İslam’a uyulacak. İslami değerleri yok saymayacağız. Muhalefete eden olsa da islami kuralları bırakmayacağız” dedi.

Avustralya Kriket Kurulu ise Taliban’ın kadınlara kriketi yasaklaması durumunda erkekler takımının Afganistan ile hazırlık maçına çıkmayacağını açıkladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments