Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerSon Dakika: MSB'den Kabil Havalimanı Açıklaması!

Son Dakika: MSB’den Kabil Havalimanı Açıklaması!

Bakan Hulusi Akar, Kabil Havalimanı’ndaki son durumuyla ilgili soruya yönelik, ”Afganistan’daki gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Durum ve şartlar oluşur talep gelirse değerlendirmeye hazırız” cevabını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, komutanlar ile 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle Devlet Mezarlığı’nı ziyaretinde bulundu.

AKAR, TARİHİ BAĞLARA VURGU YAPTI

Bakan Akar, yaptığı ziyaretin sonrasında bir gazetecinin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesine dair sorusuna ilişkin cevabında Türkiye ve Afganistan arasındaki tarihi bağlara vurgu yaptı.

İki ülke ortak kültürel değerlerin bulunduğunu ifade eden Bakan Hulusi Akar, ifadelerine şunları ekledi: 

 ”Son 20 yıldır da Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı görevlerle Afganların güven, huzur, refah içinde yaşamasını arzu ettiği bir ülkeden bahsediyoruz. Bu ülkenin insanlarının güven, refah içinde olmasını istiyor, bunun için gayret gösteriyoruz. Şu anda da oradaki durumu, son gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Bizim için uygun şartlar, durumlar oluşursa, Türkiye Cumhuriyeti olarak karar verme, karar alma süreçlerimizden de geçtikten sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarının ardından bu talepleri değerlendirmeye alıyor ve gerekli tavrımızı, hareket tarzlarımızı belirliyoruz. Afganistan ile tarihe dayanan ilgimiz, tarihi geçmişimiz, ortak değerlerimiz var. Gelişmeleri yakinen takip ediyor, değerlendiriyoruz. Durum ve şartlar uygun olursa, böyle de bir talep gelirse bunu da değerlendirmeye hazırız.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments