Cuma, Eylül 30, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerRusya açıkladı: S-400’ler için yeni anlaşma imzalanıyor

Rusya açıkladı: S-400’ler için yeni anlaşma imzalanıyor

Rusya’nın silah ihracat kurumu Rosoboronexport’un Başkanı Miheyev, Türkiye’ye yeni bir S-400 hava savunma sisteminin satışı için Ankara ile Moskova arasında anlaşma imzalanacağını söyledi.

Rusya açıkladı: S-400’ler için yeni anlaşma imzalanıyor

Türkiye ile Rusya, S-400 hava savunma sistemlerinin satışı için yeni bir anlaşmaya yapmaya yakın.

Rus Interfax haber ajansına konuşan Rus devletinin silah ihracat kurumu Rosoboronexport’un Başkanı Alexander Miheyev, Ankara ile Moskova arasında yeni bir S-400 hava savunma sisteminin satışı konusunda yakın gelecekte bir anlaşma imzalanabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Ankara’dan henüz bir bilgilendirme gelmezken, S-400’ler ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde de gerilim noktalarından biri.

Washington, Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle CAATSA (Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), SSB Başkanı İsmail Demir ile üç kurum yetkilisi; Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz ve Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu yaptırım uygulanması yönünde kararı almıştı.

Ayrıca ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardığını da resmen Ankara’ya bildirmişti.

ABD yönetimi, geçen temmuz ayında basına yansıyan haberler üzerine, Türkiye’nin Rusya’dan yeni bir silah sistemi satın alması halinde yeni yaptırımlar uygulama sinyali vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments