Perşembe, Şubat 2, 2023
Ana SayfaBorsa HaberleriRekor bilançolar borsalarda riskleri maskeledi

Rekor bilançolar borsalarda riskleri maskeledi

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güçlü bir bilanço sezonu hisselerin yükselmesini sağladı. Son dönemde görülen gelişmelerle birçok yatırımcı gelecek aylarda engebeli bir yatırım alanı olacağını tahmin ediyordu. 2021 yılında S&P 500 %18’lik yükseliş ve 44 rekor kapanış gerçekleştirdi. Korona virüsün hızla yayılan delta varyantı ekonomik görünümün karamsarlaşmasına neden olurken, yükselen fiyatlar uzun vadeli enflasyonun ekonomik toparlanmayı etkileyip etkilemeyeceğine yönelik tartışmaları ortaya çıkardı.

Çin’in kurumlar üzerindeki baskısı da analistlerin ABD piyasalarında bir düşüş ihtimalini değerlendirmesine neden oldu. Tüm bu risklerin ardından ABD’nin büyük şirketleri bilanço açıklamalarıyla analistlerin beklentilerinin üzerine çıktı. Kar beklentilerinin üzerine çıkan şirket sayısı ise rekor kırmaya yakın. Dahası şirketler giderek satışlarının daha büyük bir kısmını gelire dönüştürüyor ve kar marjları rekor seviyelerde seyrediyor.

Analistler S&P 500’de yer alan şirketlerin gelirlerinin ikinci çeyrekte bir önceki yıla kıyasla %90 büyüme gösterdiğini tahmin ediyor. FactSet verilerine göre analist tahminleri %53 seviyesindeydi. Sıra dışı büyüme oranı şirketlerin 2020’nin ikinci çeyreğinde geçirdiği zorlu sürecin de altını çiziyor. Bu dönemde korona virüs pandemisi ekonominin büyük bir bölümünün kapanmasına neden olmuştu. Ancak çeyrek karlarının aynı zamanda 2019 seviyelerinin de üzerine çıkması bekleniyor.

Yükselen hisse fiyatları uzun süredir hisse değerlemelerinin yüksek seviyelerde seyretmesine neden oluyor. borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre geçtiğimiz hafta perşembe günü S&P 500 gelecek 12 ay için öngörülen getiri miktarının 21 kat üzerinde işlem görüyordu. Bu rakam ise beş yıllık ortalamanın %18,5 üzerinde. Enflasyonun oldukça yoğun bir şekilde takip edildiği bu dönemde bilanço açıklamaları büyük ABD şirketlerinin maliyetlerini yönetirken satışlarını artırdığını gösteriyor.

Bilançoların gücü ise birçok yatırımcıların gözünde hisselerin gidişatına yönelik beklentileri değiştirdi. Goldman Sachs geçtiğimiz hafta beklenenin üzerinde gelen bilançoların ve beklenenin altında seyreden faiz oranlarının S&P 500 için yıl sonu hedef fiyatlarını yükselttiğini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada birçok sektörün kar marjının pandemi öncesi dönemlerin üzerine çıktığı söylendi.

Para yöneticileri aynı zamanda delta varyantı nedeniyle artan vakalara da odaklanıyor. Aberdeen Standard Investments Yatırım Direktörü Qie Zhang, “Delta kesinlikle her şeyin üzerinde bir soru işareti oluşturuyor” dedi. Açıklamasının devamında, “tüketiciler dışarı çıkmaktan ve para harcamaktan korku duyarsa, bu ekonomik aktivite üzerinde büyük bir baskı oluşturacak” ifadesini kullandı.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments