Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriPandemi krizi dünya ekonomisi için fırsat olabilir

Pandemi krizi dünya ekonomisi için fırsat olabilir

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya Bankası eski Baş Ekonomisti ve Başkan Yardımcısı Joseph Stiglitz ABD ekonomisini yeniden düzenlemek için iyi bir zaman olduğunu söyledi. Stiglitz CNBC’deki röportajında, “Bu krizin boşa gitmesine izin vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomist korona virüs pandemisi sayesinde eşitsizlik, iklim krizi ve piyasa ekonomisinin dayanıksızlığı gibi ekonomik sistemin çalışmayan bütün yanlarının ortaya çıktığına dikkat çekti.

ABD ekonomisini örnek olarak gösteren Stiglitz yeşil altyapının inşasına odaklanmanın istihdam yaratacağını ve eşitsizliğin üstesinden gelebileceğini söyledi. 78 yaşındaki ünlü ekonomist, “Bir kez buna aklınızı yormaya başladığınızda problemlerin iki ya da üç tanesine aynı anda saldırdığınızı göreceksiniz” dedi. Stiglitz ABD’nin bunu gerçekleştirmek için ihtiyaç olan işçi ve sermaye gücüne sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Ünlü ekonomist ABD ekonomisinde vergileri “biraz” arttırmanın finans için “sağlıklı” olacağını belirterek “ortak iyiye ulaşmak için bazı şeylerin yapılması gerektiğini” söyledi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Temmuz ayında, 130 ülke %15’lik küresel asgari kurumlar vergisi oranını destekledi. Stiglitz bu hamlenin vergiler konusunda yarışı dibe çektiğini belirterek, ABD’nin bu sebeple vergi oranlarını %25’e çekmeyi değerlendirdiğini vurguladı.

Stiglitz’e göre aşırı piyasa düzenlemeleri ve aşırıya vergilendirme politikaları Batı’nın rekabet gücünü gelişmekte olan ülkelere ve Çin’e kaptırmasına neden olmayacak. Ekonomist “Aslında bu yeni gündemin bizi gerçekten güçlendireceğinden oldukça eminim” dedi.

Rekabetin piyasa ekonomilerini daha yenilikçi hale getirdiğini ve tekellerin bu yenilikçi bakış açılarını azalttığını savunan Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı röportajının sonunda, “Dev şirketlerin aslında inovasyonu nasıl ezdiğini gördük” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments