Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerNATO ile tansiyonun zirvede olduğu dönemde kritik tatbikat Rusya ve Belarus resmen...

NATO ile tansiyonun zirvede olduğu dönemde kritik tatbikat Rusya ve Belarus resmen gövde gösterisi yaptı

Rusya ve Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2021, 10 Eylül’den bu yana sürüyor. Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in de takip ettiği tatbikat sırasında ilk kez saldırı robotları ve dev hovercraftlar sahneye çıktı.

“GÖVDE GÖSTERİSİ” OLARAK YORUMLANDI

Ortak tatbikat, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Batı’ya askeri gücünü sergilediği bir ‘gözdağı’ olarak değerlendiriliyor. Putin’in de takip ettiği tatbikatın servis edilen görüntüleri de uluslararası kamuoyu tarafından ‘gövde gösterisi’ olarak yorumlanıyor.

NATO ile tansiyonun zirvede olduğu dönemde kritik tatbikat! Rusya ve Belarus resmen gövde gösterisi yaptı

DİĞER ÜLKELERDEN DE KATILIM VAR

Avrupa sınırına yakın bölgeler dahil olmak üzere Rusya’da 9, Belarus’ta 5 poligonda süren tatbikatlarda Rusya ve Belarus ordusundan 200 bine yakın asker ve personel görev yapıyor. Tatbikatta, 80 uçak ve helikopter ile 290 tank, 240 çoklu roket fırlatma sistemi, 760 askeri araç ve 15 savaş gemisi yer alıyor.

Rusya ve Belarus tarafından düzenlenen tatbikatta, Hindistan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Moğolistan da teçhizat ve askerleriyle yer aldıklarını açıkladı. Kaliningrad’da çekilen ve Reuters tarafından paylaşılan görüntülerde, dünyanın en büyük hovercraft’ı olan Zubr-sınıfı LCAC da yer aldı.

NATO ile tansiyonun zirvede olduğu dönemde kritik tatbikat! Rusya ve Belarus resmen gövde gösterisi yaptıPlatform-M robotları Zapad-2021 tatbikatında görücüye çıktı

İLK KEZ SALDIRI ROBOTLARI KULLANILDI

Askeri kuvvetleri gemilerden kıyıya taşımayı amaçlayan Sovyet tasarımı hovercraft, deniz mayınları taşıyıp yerleştirebilme özelliği ile de ön plana çıkıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Zapad-2021 tatbikatında ilk kez Platform-M saldırı robotlarının test edildiğini duyurdu.

Öte yandan Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rusya’dan değeri 1 milyar doların üzerinde silah alımı planladıklarını söyleyerek “Bu, NATO askeri birlikleri ile doğrudan sınırlarımızın bulunduğu batı yönünü ciddiye aldığımızı gösteriyor.” dedi.

NATO ile tansiyonun zirvede olduğu dönemde kritik tatbikat! Rusya ve Belarus resmen gövde gösterisi yaptıHaberler.com – Son Dakika Haberleri Erdem Aksoy Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri Rusya Devlet Başkanı Putin, yakın çevresinde tespit edilen korona vakaları nedeniyle karantinaya alındı

Rusya Devlet Başkanı Putin, yakın çevresinde tespit edilen korona vakaları nedeniyle karantinaya alındı

Rusya'dan dünyaya gözdağı! Putin, saldırı robotlarını ilk kez sahneye çıkardı

Rusya’dan dünyaya gözdağı! Putin, saldırı robotlarını ilk kez sahneye çıkardı

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments