Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerMuğla Köyceğiz'de Yangın Sebebiyle Bir Mahalle Dah...

Muğla Köyceğiz’de Yangın Sebebiyle Bir Mahalle Dah…

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde orman yangınının yayılması üzerinde bir mahalle daha tahliye edildi.

Köyceğiz ilçesinin Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan ve kısa bir zamanda geniş bir bölgeye yayılan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi ile kontrol altına alınması için mücadeleye devam ediyor. Bölgede etkili olan rüzgar nedeni ile ve karadan ulaşımın olmadığı yerlerde çalışmalar güçlükle yapılıyor.

Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümünün dün önlem amacıyla tahliye edilmesinden sonra Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı.

Vatandaşlar yangının yoğun olduğu yerlere yaklaşmamaları için sürekli uyardı.

Tahliye için yapılan anonslarından sonra bazı vatandaşlar kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı.

AYDIN’DA DA 3 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangını rüzgarın etkisi ile bir anda büyüyüp, Muğla il sınırlarındaki Kavaklıdere ilçesine de sıçradı.

Yangın, kırsal Başalan Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda çıktığı belirtildi. Alevler kısa sürede rüzgarın da etkisi ile yayılıp, çevre ilde bulunan sınırın Kavaklıdere Mahallesi’ne sıçradı.

TAHLİYE KARARI

Alevlere 1 helikopterle havadan, çok sayıda arazöz ve orman işçisi ile de karadan müdahaleye başlandı. Alevlerin ilerlediği Kavaklıdere’ye bağlı kırsal Harmanbelen Göncüler ve Ortaköy mahallelerinin tahliye edilmesine karar verildi. Alevler 3 mahalleye giden yolları da kapattığı için takviye olarak gönderilen ekiplerin de bölgeye ulaşmakta güçlük çektiği tespit edildi.

ALEVLER 3 MAHALLEYE GİRDİ

Bozdoğan Başalan Mahallesi Viranaltı mevkii ile Kavaklıdere Çayboyu Mahallesi Burnugaz mevkii sınırında çıkan yangında söndürme çalışmalarına vatandaşlarda kazma, kürek ve çalılarla müdahale ederek söndürme çalışmalarını destek vermeye başladı. 

Alevler rüzgar sebebiyle Muğla’nın Kavaklıdere ilçesindeki Kemer Barajı, Yatağan ilçesi ve Kavaklıdere Mahallesine bağlı kırsal Yolüstü Mahallesi yönlerine doğru ilerlemeye başladığı görüldü. Alevlerin girdiği Kavaklıdere’nin kırsal Ortaköy, Göncüler ve Harmanbelen mahallerinde bazı evler zarar gördü. Ekiplerin bu 3 noktaya karadan arazözlerle su sıkarak müdahalesi devam ederken, yangının Viranaltı mevkiindeki makilik alanda başladığı, alevlerin hemen yanındaki ormanlık alana sıçradığı tespit edildi.

CAMİDEN ANONS İLE KÖYLÜLERDEN YARDIM İSTENDİ

Başalan Camiisi’nden ise yapılan anonslar ile köylülerden ellerinde kazma, kürük, balta, ağaç kesme motoru ne varsa alıp, acilen yangın alanına destek için gelmeleri istendi.

3 EV KÜL OLDU

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinin Başalan Mahallesi’nde çıkan ve rüzgarın etkisi ile de büyüyerek Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine sıçrayan orman yangında tahliye edilen Ortaköy Mahallesi’nde 2 ev, Nebiler Mahallesi’nde ise 1 ev kül oldu. Orman işçileri ve itfaiye personellerinin karadan yürüttüğü çalışmalara köylülerde destek oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments