Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerMilyonları İlgilendiriyor: Vergi Borçluları Dikkat...

Milyonları İlgilendiriyor: Vergi Borçluları Dikkat…

Ülke genelinde borcu olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren vergi ve ceza borçlarına yönelik yapılandırma süreci bugün son buluyor.

Ülke genelinde milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren vergi ve ceza borçlarına yönelik yapılandırma süreci için son günlere giriliyor. Yapılandırma kanunundan yararlanmak için son haftaya girilirken, 17 Eylül tarihi itibarıyla 108 milyar 322 milyon lira alacak yapılandırıldı.

Vatandaşlar ise “Borç yapılandırması son tarih, borç yapılandırma başvurusu 2021, borç yapılandırma başvurusu nereden yapılır?” gibi soruların cevaplarını aramaya başladı.

CUMHURBAŞKANI KARARIYLA ERTELENMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan bilgilere göre, 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un hükümler Resmi Gazete’de yayımlanmış ve öngörülen başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla birer ay ötelenmişti. Ancak ertelenen borçların hepsini kapsamadığı diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanun’da bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde değişiklik olmadığını belirtildi. 

BAŞVURULAR VERGİ DAİRELERİNE

Yapılandırma kanununda yararlanmak isteyen borçlu vatandaşların 30 Eylül Perşembe günü saat 23.59’a kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. 

4 MİLYON 336 BİN SORUMLU BAŞVURU

Düzenlemeyle ilişkinlendirilen vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, yapılandırma kanunundan yararlanmak için vergi dairelerine 4 milyon 336 bin sorumlu başvuruda bulundu.

7 MİLYAR 513 TAHSİLAT

Bu kapsamda 17 Eylül itibarıyla 108 milyar 322 milyon lira alacak yapılandırılırken, bu kapsamdaki alacaklara karşılık 7 milyar 513 milyon lira tahsilat yapıldı.

YAPILANMA İÇİN SON GÜN NE ZAMAN?

Alınan kararla birlikte; vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK),belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvurular, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek.

SGK MÜDÜRÜNDEN BİLGİLENDİRME

SGK Malatya Müdür Vekili Mehmet Kahraman, 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe giren 7326 sayılı yapılandırma kanunu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Yapılandırma kapsamına giren borçlar, başvuru süresi ve ödeme usulleri gibi konularda bilgiler aktaran Kahraman, SGK borçlarının yeniden yapılandırılma işlemlerinin 30 Eylül 2021 tarihinde sona ereceğini hatırlarttı. Ayrıca yapılandırmaya başvuracak vatandaşların son günü beklemeden başvurmalarını yapmalarını önerdi.

7326 sayıl kanun ile SGK borçlarının yeniden yapılandırılması işlemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan ve kapsama giren borçları sıralayan Kahraman şöyle konuştu:

“2021 Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, fiil tarihi 30 Nisan 2021 ve öncesi olan idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu borçları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan borçları, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan borçları, isteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510 sayılı kanunun Ek-5 ve Ek-6’ncı maddeleri ile 2925 sayılı kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primleri, 6183/48’nci madde kapsamında taksitlendirilen borçları yapılandırılmaktadır.”

“30 Nisan 2021 ve öncesinde tamamlanmış ve fark prim borçları 01.11.2021 tarihine kadar tebliğ edilmiş olan özel bina inşaat ve ihale konusu işlere ilişkin fark prim borçları da yapılandırılmaktadır.”

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI KAPSAMINDAKİ BORÇLAR

Vergi Borcu Yapılandırması kapsamında, vergi ve prim borçları da dahil olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşuna yönelik borçların cezaları kaldırılıyor. Güncellenen borçlar, taksitle ödenebilecek.

Hakkında vergi incelemesi olan mükellefler de incelemelerin sonuçlanmasının ardından Vergi Borcu Yapılanmasından yararlanabilecek. Beyan dışı bırakılmış vergi borçları, pişmanlıkla beyan edilerek taksitlendirme imkanı sağlanacak. 

Vergi Borcu Yapılandırması kapsamında belirtilen bir diğer imkanda, işletmelerde mevcut olup kayıtlarda yer almayan demirbaşlara, emtia, teçhizat, makine kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara, kayıtlarda bulunup işletmede mevcut olarak bulunmayan kasa mevcudu ile ortaklardan alacaklara ilişkin kayıtlarda vergi borcu düzenlemesi için başvurulabiliyor.

PEŞİN ÖDEMELERDE İNDİRİM

Vergi Borcu Yapılanması kapsamında peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım 2021 olarak açıklandı. 30 Kasım 2021 tarihine kadar ikinci taksit ödemelerinin de  yatırılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre de 1 ay uzatıldı. Buna göre vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım 2021 gününe kadar yapmaları gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılacak ilk taksit ödemeleri en geç 30 Kasım’a kadar yapılacak. Yapılandırılan vergi borçlarının peşin olarak 1 Kasım 2021’e kadar ödenmesi halinde, belirlenen Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, belirlenen idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Vergi borcu ödemeleri, kredi kartı ve banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalardan gerçekleştirilebilecek.

MÜCBİR SEBEP HALİ BAŞVURU VE ÖDEMELER

Yangın ve sel felaketi nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen borçluların da 7326 sayılı Kanun’dan yararlanmak için başvurularını mesai saati bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Ancak mücbir sebep halinde olan bu borçlular, taksit ödemelerini, 4419 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mücbir sebep hali bitiminden itibaren ödenmek üzere yeniden belirlenen sürelerde yapabilecekler.

GSS BORÇLARININ NE KADARI SİLİNECEK?

GSS prim borçlarının da başvuru şartı aranmaksızın otomatik yapılandırma işlemine tabi tutulduğunu vurgulayan Kahraman, “2021 Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası prim borçları aslının 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilecektir. Bugüne kadar Gelir Testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarının ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları gerekmektedir. Gelir testine başvuranların, Hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü altında olduğunun tespit edilmesi halinde GSS borçlarının tümü silinecektir” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments