Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerMarmara Denizi'nde yeni tehlike

Marmara Denizi’nde yeni tehlike

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, Marmara Denizi’nde sefere çıkan Bilim-2 gemisinde İstanbul ve Çanakkale boğazları dahil 110 ayrı istasyondan alınan numuneleri inceliyor.

Doç. Dr. Mustafa Yücel, araştırmaların geldiği son noktayı anlattı, “İstanbul’un güneyi İzmit Körfezi gibi alanlara yoğunlaştık. Bu alanlarda müsilaj neredeyse kalmamış durumda bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Yücel, deniz salyasına neden olan fazla azot ve fosforun denizin içinde birikmiş olmasının, oksijen azlığı tehlikesini artırdığını belirtiyor.

“Müsilaj gözle görülebilir derecede artık değil marmarada ancak bu sorunun bir ileri gittiği anlamına gelmiyor. Çok ciddi bir oksijen azlığı problemi var ve özellikle bulunduğumuz ay içerisinde oksijen azlığı iyice artmış durumda, genellikle deniz ekosistemlerinde yaz ve yaz sonuna doğru oksijen azlığı durumu iyice akutlaşır artar marmara’da da şu an maalesef bunu görmekteyiz.”

Bilim-2 gemisinin yaklaşık 10 gün daha Marmara Denizi’nde araştırmalara devam edeceğini söyleyen Yücel, daha sonra Çanakkale Boğazı ile Ege’de çalışma yapılacağını sözlerine ekledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments