Cumartesi, Kasım 26, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerKemerköy Termik Santrali'ne Ulaşan Yangın Etkisini...

Kemerköy Termik Santrali’ne Ulaşan Yangın Etkisini…

Muğla’nın Milas ilçesi Türkevleri Mahallesi’ndeki yangın sarp ve kayalık arazide, zaman zaman da yerleşim yeri yakınlarında etkilerine devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle yayılan alevler, Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı.

Muğla’nın Milas ilçesinde başlayan orman yangını Kemerköy Termik Santrali’nin tel örgülerine kadar büyüdü. Personel tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. 

Yaşanan olayla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da termik santraldeki yangınla ilgili bir paylaşım yaparak “Hadisenin bu noktaya gelebileceği öngörüldüğü için Kemerköy Santrali kontrollü devre dışı bırakılmış, personel tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir.” dedi. Alevlerin gece saatlerinde başlayan Kurtköy Termik Santrali’nde günün ilk ışıklarıyla beraber alevler etkisini kaybetti.

08:20 – GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İÇİN GEÇİŞE İZİN VERİLMİYOR

Muğla’nın Milas ilçesinde başlayan orman yangınının Kemerköy Termik Santrali’ne sıçraması nedeni ile bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik tedbirleri dahilinde, Ören Mahallesi’nde yer alan termik santrale giden yol, polis ve jandarma ekipleri tarafından ulaşıma kapatıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat ile güvenlik tedbirleri kapsamında bölgeye araç geçişine izin verilmediği bilgisine ulaşılmadı.

SAAT 07:30 – ALEVLER ETKİSİNİ KAYBETTİ

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan yangını söndürme çalışmaları sürerken, Kemerköy Termik Santrali’ne ulaşan alevler sabaha doğru şiddetini kaybetti. Milas’ta yangın 6’ncı gününde etkisi devam ederken dün gece Kemerköy Termik Santrali’ne yükseldi. Termik santral çevresinde tedbir alınarak açılan hendeklere kadar ulaşan alevler yaklaşık 10 saat termik santralde etkisini sürdürdü. Santraldeki yanıcı ve patlayıcı maddelerin ve çalışanların güvenliği için tahliye olması ve çevresini boşaltılmasından sonra yangına karşı yoğun bir mücadele başladı. Müdahalelerin başarılı olmasından sonra yangın, sabah saatlerinde etkisini yitirdi. Yangının etkini kaybetmesinde sabahın ilk ışıkları ile hem karadan hem de havadan müdahalenin kuvvetlenmesinde etkili olduğu vurgulandı. Ekipler, bölgedeki çalışmalara devam ediyor.

PATLAMA SESLERİ GELİYOR

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan yangın, alınan tüm tedbirlere karşı Kemerköy Termik Santrali’ne ulaştı. Yangının özellikle su havuzlarının ve ağaçların yoğun olduğu bulunduğu bölgeden santrale doğru hızla ilerledi. Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin ortasında kalan termik santralın olduğu alandan ara sıra patlamalar oldu ve sonrasında da parlamalar meydana geldi. Gün doğmasıyla beraber havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarından sonra santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı aktarıldı.

 SAAT 03:48 – KARACASU’DA DA MÜCADELE

Aydın’ın Karacasu ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale devam ediyor. Yangına ekipler çok sayıda arazöz, su tankeri ve beton mikseriyle müdahale edeilirken, vatandaşlar da kazma ve küreklerle mücadeleye destek .

SAAT 03:02 – MENTEŞE’DE İKİ MAHALLE TAHLİYE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi’ndeki ormanlık alanda iki gün önce başlayan yangın Menteşe ilçesine ilerledi. Menteşe Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan İlçe Kriz Masası tarafından ilçeye bağlı Kozağaç ve Şenyayla mahallelerindeki vatandaşların tahliye edilmesine karar verildi.

SAAT 02:45 – SANTRALE YAKIN MAHALLEDE TAHLİYE İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Kemerköy Termik Santrali’nin yer alan yerleşkeye yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Ören Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar da kontrollü olarak bölgeden ayrılıyor. Vatandaşların bir kısmı askeri gemilerle bölgeden tahliye edildi. Ören Mahallesi’nden Sahil Güvenlik Komutanlığına ait kurtarma gemisine alınan 300’den fazla kişi Bodrum ilçesindeki Cruise Port iskelesine götürülüyor. Termik santralin önünde ve mahalleye ulaşımı sağlayan güzergahta önlem alan jandarma ekipleri de bölgeye sadece söndürme çalışmasında görevli uzman ekiplerin girişine izin veriyor.

SAAT 02.21 – İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN’DAN AÇIKLAMA: CAN KAYBI YAŞANMAMASI İÇİN GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kemerköy Termik Santrali ile ilgili açıklama paylaştı. Yangının seyri hakkında bilgi veren Altun, “Yangın mahalinde herhangi bir can kaybı yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alınmıştır.” şeklinde konuştu.

SAAT 01:00 – YENİKÖY SANTRALİ’Nİ DE TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Kemerköy Termik Santrali’ne ulaşan yangınlar alevlerin, çevresinde kızılçam ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Yeniköy Termik Santrali’ne yaklaştığı belirtildi.

SAAT 00:30 – GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER İLE HAVADAN MÜDAHALE

Milas’ta 8 mahallenin tahliyesine sebep olan Kemerköy Termik Santrali’nde söndürme çalışmaları yoğun bir biçimde devam ediyor. Alevlere teslim olan santraldeki yangına, karadan yapılan çalışmaların dışında gece görüşlü helikopterle de havadan müdahalenin devam ettiği belirtildi.

PERSONEL TAHLİYE EDİLDİ

Santral çevresinde güvenlik tedbirleri alındı. Alevlere su tankerleri, TOMA’lar ve itfaiye aracıyla müdahale ediliyor. Kemerköy Termik Santrali personeli tahliye oldu, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. Bölgedeki rüzgar, ekiplerin çalışmalarına zorluk çıkardı.

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE KARŞI UYARI YAPILDI

Yangının, linyit kömürü ile elektrik üretiminin yapıldı Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramasının ardından 8 mahalle tahliye edilirken, yetkililer korbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu. Günde 21 bin 600 ton yakıt kullanılan tesiste alınan tedbirlerle patlama riski ortadan kalkarken depolarda bulunan binlerce ton linyit kömürünün tutuşması haline bölgede ciddi anlamda hava kirliliği riski oluşacağı endişesi ifade edildi.

RÜZGARIN ŞİDDETİ AZALDI AMA ALEVLERİN İLERLEYİŞİ ÖNLENEMEDİ

Sabaha karşı rüzgarın hızının azalmasına karşın alevlerin ilerleyişi önlenemedi. Ulaşımının sağlanamaması nedeni ile itfaiye ekiplerinin müdahale edememesi sonucunda sahilden en uç yamaçlara kadar bölge alev topuna döndü. Yangının en çok tehdit ettiği Akçakaya ve Fesleğen mahallelerinde ise alevlerin evlere ulaşıp ulaşmadığı henüz belirlenemedi. Şu an yapılan tespitlere göre yangında yaklaşık 102 bin dekar ormanlık alanın tahrip olduğu ifade edildi. Gece boyu süren yangınlar günün ilk ışıklarıyla beraber etkisini kaybetti.

MSB’DEN AÇIKLAMA YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı, “Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınının bölgedeki termik santraline yaklaşması üzerine, iskelede toplanan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait çıkarma gemilerimizle emniyetli bölgelere tahliye ediliyor” ifadeleri yer aldı.

10 MAHALLE TAHLİYE EDİLİYOR

Muğla’nın Milas ilçesinde devam eden orman yangınının Kemerköy Termik Santraline sıçramasından sonra Muğla Valiliği ve Milas Belediyesi bölgenin boşaltılması için karar aldı. Ören, Alatepe, Kurtak, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler ve Karaağaç mahallelerinin tahliye edilmesi için çalışma başlatıldı. Çalışmalar doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bin 500 kişilik çıkarma gemisi vatandaşların tahliyesi için Ören Marina’ya yanaştığı bilgisine ulaşıldı. Bölgenin boşaltılması için jandarma ve zabıta ekipleri, koordineli bir şekilde vatandaşların tahliyesi devam ediyor.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabı Twitter üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Muğla’nın Milas ilçesi Yeniköy Mahallesi’ndeki Kemerköy Termik Santrali’ne ulaşan yangınıyla ilgili “Hadisenin bu noktaya gelebileceği öngörüldüğü için Kemerköy Santrali kontrollü devre dışı bırakılmış, personel tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir.” açıklamaları yer aldı.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Milas’ta devam eden orman yangınında, dün sabahtan itibaren karadan ve havadan yapılan yoğun müdahaleler sayesinde yangının Kemerköy Termik Santrali’ne sıçramasının engellendiğini, yoğun hava müdahalesi, kara tahkimatı ve diğer genel tedbirlerle saat 15.00’e kadar tüm bölgede yangınla ilgili kontrolün sağlandığı ifadeleri kullanıldı.

Saat 15.00’ten itibaren rüzgarın hızının 60 km’ye ulaşması sebebi ile yeniden başlayan yangının yine havadan ve karadan müdahalelerle önlendiğini aktaran Altun, hava karardıktan sonra rüzgarın şiddetini daha da artırması ve yön değiştirmesi sebebi ile artan yangının, santralin bazı alanlara sıçradığını bildirdi.

Altun, “Hadisenin bu noktaya gelebileceği konunun uzmanları tarafından daha önceden öngörüldüğü için santral kontrollü şekilde devre dışı bırakılmış ve personelin geçici tahliye prosedürü ivedilikle gerçekleştirilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUYU HASSASİYETLE TAKİP ETTİ

Yangının santrali tehdit ettiği ilk andan itibaren Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu hassasiyetle takip ettiğini aktaran Altun, ilgili bakanların da tesisin yöneticileri ile yaşanan gelişmeler üzerine tahliye edilmesine karar vererek tahliyenin tamamlanmasının ardından santralden ayrıldıklarını aktardı.

İletişim Başkanı Altun, şunları söyledi:

“Tahliyenin ardından itfaiye acil müdahale ekipleri tarafından, durum tespiti için santral sahasında ilk incelemeler yapılmış ve santraldeki ana ünitelerde ciddi bir hasar meydana gelmediği anlaşılmıştır. Halen, acil müdahale ekipleri tarafından santral sahasında inceleme ve soğutma işlemleri ile gerekli tüm emniyet tedbirleri alınmaya devam etmektedir. Soğutma işlemleri, sabah saatlerinde havadan ve karadan devam edecektir. Yangın mahallinde herhangi bir can kaybı yaşanmaması için gerekli tüm adımlar atılmıştır.”

YANGIN YENİKÖY TERMİK SANTRALİNE 7 KİLOMETRE MESAFEDE

Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan yangın devam ederken, alevlerin, çevresinde kızılçam ağaçlarının sıklıkla bulunduğu yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Yeniköy Termik Santrali’ne yaklaştığı öğrenildi.

GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER İLE HAVADAN MÜDAHALE EDİLDİ

Diğer taraftan Milas’ta 8 mahallenin tahliye edilmesine sebep olan Kemerköy Termik Santrali’nde söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Alevlerin teslim aldığı santraldeki yangına karadan yapılan çalışmalarının yanı sıra gece görüşlü helikopterle de havadan müdahalenin devam ettiği aktarıldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments