Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel Haberlerİçişleri Bakanlığı'ndan Deprem Uygulaması Açıklama...

İçişleri Bakanlığı’ndan Deprem Uygulaması Açıklama…

İçişleri Bakanlığı’ndan deprem uygulamasına yönelik açıklamalar geldi. Bakanlık deprem ve afet durumları için hazırlanan mobil uygulamanın tamamlandığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre deprem ve afet durumları için hazırlanan mobil uygulamanın tamamlandı. Uygulama olası bir afet durumunda işe yarayacak.

DEPREM VE AFET DURUMLARI İÇİN MOBİL UYGULAMA HAZIR

Sabah’ta yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı’ndan deprem uygulamasına yönelik açıklamalar geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada ‘2021 Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Programımız hakikaten Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) çok büyük işe yarayacak. Deprem oldu; deprem olur olmaz programımız bize ne yapacağımızı hatırlatacak. Bizi hemen alacak, navigasyonla toplanma alanına götürecek. Mobil bir program yaptık, programımız hazır, bitti. Tüm telefon operatörleriyle beraber mutabakatımızı sağladık. Programımız AFAD’da büyük işe yarayacak. Deprem oldu; deprem olur olmaz programımız bize ne yapacağımızı hatırlatacak. Bizi hemen alacak, navigasyonla toplanma alanına götürecek. Enkazın altında ya da zorlu bir yerde kaldık, oradan hemen bizim 10 kişiye aramamızı temin edecek, lokasyonumuzun nerede olduğunu teknik cihazlarımızla bulabilme kabiliyetine sahip olacak’ ifadelerine yer verildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI SİSTEMİ İÇERİSİNDE YER ALABİLECEKTİR

Bakan Soylu açıklamasına ‘Yangın ve sel felaketleri sonrasında başlatılan kampanyaya yapılan bağış 946 milyon liraya ulaştı. Katar 30 milyon dolar, Kuveyt ise 5 milyon dolar AFAD’a, ayrıca 5 milyon dolar da Türk Kızılayına yardım yaptı. Kastamonu, Sinop ve Bartın’da yaşanan sel felaketi sonrası esnafın zararının tamamımın karşılandı. Türkiye afet müdahale planı sistemi içerisinde yer alabilecektir. Sisteme ilk başladığımız 2020 yılında 3 STK ve 1 kamu olmak üzere 4 kentsel arama kurtarma ekibi akredite edilmiştir ki bunlar JAK, AKUT, İHH, ANDA kardeşe vefa derneğiydi. Bu yıl ocak ayında İstanbul Türkiye izcilik federasyonu (TİFAKE),mart ayında İstanbul mahalle gönüllüleri acil müdahale derneği, nisan ayında bursa arama kurtarma kulübü derneği ekipleri akredite edilmiştir’ diyerek açıklamalarına devam etti.

YARALAR SARILMAYA DEVAM EDİLİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Kastamonu, Sinop ve Bartın’da yaşanan sel felaketi sonrasında yaralar sarılmaya devam ediyor. 2 bine yakın aracın maliyetlerini yüzde 75’i karşılanarak tamamladı. Yaklaşık bin 500 üzerindeki iş yeri sahibinin hasarları tespit edilerek maliyetlerini kendileri ile görüşerek yüzde yüzünü tamamlamış olduk. Kiminin 4 milyon, kimin 3 milyon, kiminin 350 bin lira kiminin 50 bin liralık hasarlarının tamamımı karşıladık. Aynı şekilde ev eşyalarının tamamı karışlayarak bitirdik’ dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments