Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriHalka arzlarda rekor yaklaşıyor

Halka arzlarda rekor yaklaşıyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Halka arzlar güçlü bir şekilde devam ediyor. Borsalarda tüm zamanların en yüksek değerlemelerinin hakim olduğu bu dönemde, halka arzlar yılı rekorla kapatmaya hazırlanıyor. ABD’de halka arzların gelirleri Renaissance Capital verilerine göre 2021 yılında 89 milyar dolara ulaştı. Bu rakam ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %232’lik bir yükselişe işaret ediyor.

Açıklamasının devamında, “bu durumu büyük oranda değeri 1 milyar doların üzerindeki unicorn şirketler ve girişim sermayesi fonlamalarının on yıllar süren birikimiyle ilişkilendiriyoruz” ifadesini kullandı. CNBC’nin haberine göre pandemi döneminde evden çalışma trendiyle birlikte yükselişe geçen teknoloji hisselerinden sağlık alanında inovatif yaklaşımlar sunan şirketlere ve e-ticaret şirketlerine birçok şirket yükselen borsaların sağladığı avantajları yaşıyor.

Yükseliş trendinde olan borsalar ise pandemi sonrasında gerçekleşecek ekonomik toparlanmanın yarattığı iyimserlik sayesinde rekor üzerine rekor kırıyor. Halka arz patlaması aynı zamanda favori şirketlerinin hisselerine yönelen bireysel yatırımcıların gücünün arttığı bir döneme denk geldi.

2021 yılında toplamda 250 halka arz gerçekleşti. Bu yıl gerçekleşen halka arzlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %191 artış gösterdi ve şimdiden 2020’nin toplamdaki 218 halka arzını geride bıraktı. borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre bu yıl gerçekleşen en az dokuz halka arzda, şirketin hisseleri açılış fiyatının iki kat üzerine çıktı. Çin’in ev ve yaşam hizmetleri şirketi E-Home Household Service’in hisseleri mayıs ayındaki halka arzından bu yana %300 yükseliş gösterdi.

SPAC  şirketleri ise düzenleyicilerin baskısı altında. Rekor bir ilk çeyreğin ardından yeni SPAC şirketlerinin kurulması, ikinci çeyrekte %87 oranında düştü.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments