Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriFaiz indirimi olmazsa, TL'nin değeri artar mı?

Faiz indirimi olmazsa, TL’nin değeri artar mı?

Küresel piyasalarda ABD’de enflasyon önceliğinde ekonomik veriler yakından izlenirken, diğer yandan da gelişmekte olan ülkelerdeki riskler de izleniyor.

Bloomberg’de yayınlanan bir haberde, yatırım dünyasına yeni bir terim katıldı: Uzun siyasi Kovid-19.

Anlamı ise, salgın geride kalsa da uzun süre politik sistemle çatışılması önemli bir sıkıntı yaratacak. Analize göre, Güney Afrika’da ekonomiyi tehdit eden protestoların ardından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok gelişmekte olan ülkede sosyal barışı etkileyebilecek yeni hareketlenmeler yaşanabilir. Büyük yatırım bankaları şimdiden müşterilerine “politik risklere dikkat edin” mesajı yollamaya başladı. Citigroup ve Deutsche Bank’ın yatırımcılara Güney Afrika Rand’ında kısa pozisyon önersine de yer verilen haberde, TL analizi de oldukça önemli bir yer kaplıyor.

“RAND SAT, TL AL” ÖNERİSİ

Japon yatırım bankası SMBC Nikko Securities’ın gelişen ülkeler ekonomisti Kota Hirayama, rand satıp, TL almayı önerdi. Hirayama’ya göre Merkez Bankası’nın (TCMB) düşük faiz çağrılarına direnmesi ve parasal duruşunu enflasyonda büyük bir düşüşe kadar sürdürme sözü, gelişmekte olan piyasalar içinde getirisi en yükseklerden biri olan Türk tahvillerini cazip kılıyor.

AÇIĞA SATIŞ

Commerzbank’ın Londra kıdemli ekonomisti Tatha Ghose ise tam aksini düşünüyor. TL’nin rand karşısında haziran başından bu yana elde ettiği kazanımları ekim ayına kadar tersine çevireceğini, dolayısıyla ucuzlayan randa yatırım yapıp, değer kaybedecek TL’yi açığa satmayı öneriyor.

İKİLEMLER

ABD’nin önde gelen bankalarından Bank of America birçok büyük gelişmekte olan ülkede önümüzdeki 3 sene içinde seçimlerin olmasını ve sosyo ekonomik koşulları kötüleştirmesini bekliyor. Bankanın analizinde ekonomik olarak desteğe ihtiyaç duyan ülkelerde enflasyonda yükseliş riski karşısında merkez bankalarının tutumunun önemli olacağı ifade ediliyor. Sosyal huzursuzluğun para politikası için ikilem yarattığını kaydeden ekonomistlere göre de bir yanda yükselen enflasyon frene basmayı gerektirirken, öte yandan artan yoksulluk daha fazla para basılmasını gerekli kılıyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments