Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriEn çok ve en az antibiyotik kullanan iller açıklandı

En çok ve en az antibiyotik kullanan iller açıklandı

ANTİBİYOTİK KULLANIMI AZALDI

Antibiyotikler… İnsan sağlığı için hem dost ama fazla kullanıldığında düşman olacak nitelikteki ilaçlar. Sağlık Bakanlığı antibiyotik kullanımı için 10 yıl önce bazı kısıtlamalar getirmişti. Artık antibiyotikler eczanalarde doktor reçetesi olmadan satılamıyor hale geldi. Peki, bu uygulama başladıktan sonra son durum ne? Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2011-2020 arasındaki antibiyotik kullanımına ilişkin verileri derledi.

Türkiye genelinde 2011’de 1000 kişi başına 42,28 birim olan antibiyotik tüketimi, 2020’de 24,39 birime geriledi. 2011’de reçetelerin yaklaşık yüzde 35’inde antibiyotikler yer alırken geçen yıl yüzde 24’ünde antibiyotiklerin bulunduğu tespit edildi ve böylece antibiyotik reçeteleme tercihinde yaklaşık yüzde 31’lik azalma görüldü.

EN AZ ANTİBİYOTİK KULLANAN İLLER

Buna göre, 2011’e kıyasla 2020’de 1000 kişi başına antibiyotik tüketiminin en çok azaldığı bölge, yüzde 47,1’lik düşüşle Ege oldu. Ve en az antibiyotik kullanan iller… Türkiye’de aile hekimi reçetelerinde antibiyotiklerin en az yer aldığı 5 il sırasıyla Artvin, Ardahan, Edirne ve yüzde 17 oranlarıyla Zonguldak ile Rize.

EN ÇOK ANTİBİYOTİK KULLANAN İLLER

En fazla antibiyotik kullanan iller listesinde ilk sırada Şanlıurfa yer aldı. Şanlıurfa’da reçetelerin yüzde 37’sinde antibiyotik ilaçlara yer verildi. Şanlıurfa’yı Adana, Hatay Mardin ve Diyarbakır takip etti.

ÇOCUKLARDA AZALDI, YETİŞKİNLERDE ARTTI

Hekimlerin 2 yaş altındaki bebeklere antibiyotik reçetelemesi, 2013’e kıyasla 2020’de yüzde 7’den yüzde 3’e düştü. Buna karşılık 18 yaş üstü nüfusa antibiyotik reçetelenmesinde artış yaşandığı görüldü.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments