Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriDüşen tahvil getirileri neden önemli?

Düşen tahvil getirileri neden önemli?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geride bıraktığımız ayda ABD Hazine tahvili getirilerinde neredeyse 40 baz puanlık bir düşüş yaşandı. Bu durum ise haziran ayında tüketici fiyat endeksinin %5,4’e yükselmiş olması göz önünde bulundurulduğunda özellikle kafa karıştırıcı görünüyor. Tüm bunlarla birlikte birbiriyle yarışan iki açıklama ortaya konuldu. Bu açıklamaları anlamak önemli çünkü her ikisinin de finansal piyasalar için farklı anlamları bulunuyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) birçok yatırımcı tarafından da desteklenen görüşü, enflasyonda yükselişin geçici olacağı yönünde.

Bu dönemde FED ilk faiz oranı artırımlarının 2024’e kadar erteleneceğinin sinyallerini veriyordu. Ancak bu endişeler haziran ayının ortasında düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ile iki sebepten geriledi. Birincisi FED yetkililerinin yakın zamanda yaptığı açıklamalar, yetkililerin enflasyon okumalarının bir süre yüksek kalabileceği konusunda çok daha açık fikirli bir tavır izliyor. İkincisi FED’in parasal politikaları 2023 yılında sıkılaştırabileceğinin sinyalleri veriliyor.

Cornerstone Macro’dan Roberto Perli ve Benson Durham yatırımcıların enflasyon beklentilerinin, toplantıdan bu yana düşüşe geçerken, Hazine tahvilinin getiri eğrisinin düzleştiğine dikkat çekti. İkili tahvil sahiplerinin şimdi FED’in enflasyonu kontrol altında tutmak için harekete geçeceğine daha çok inanıyor. Bu durumda tahvil getirileri de mevcut seviyelerinde sabitlenebilir. Tahvil getirilerinin istikrar kazanması ise borsalar için olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bunun nedeni ise federal transfer ödemelerinin sonuna gelinirken korona virüsün delta varyantının yayılmaya devam etmesi. Bu durum daha yavaş bir büyümeye neden olduğu takdirde borsa rallisi de, gerileyen bilançolarla birlikte düşüşe geçebilir. Bu açıklamanın bir benzeri de enflasyondaki yükselişin, güçlü taleple değil arzdaki eksikliklerle ilgili olduğunu öne sürüyor. Wall Street Journal Yazarı Greg Ip, “ABD birçok arz şokunu aynı anda yaşıyor ve pandemi sonrası potansiyel bir güçlü büyümeye engeller oluşuyor” dedi.

Ancak bu durum gerçekleşmedi. Yine de bu noktada sorulması gereken bazı sorular var. Birincisi FED’in enflasyonun geçici olacağı yönündeki açıklamasının ne anlama geldiği belirsiz. borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre FED Başkanı Jerome Powell enflasyonda yükseliş ihtimalini ilk dile getirdiğinde, bir yıl önce fiyatların anormal seviyelerde düşük olduğuna değinmişti. Yakın zamanda Powell ve diğer yetkililer arzdaki sorunların etkilerinin daha uzun sürebileceğini kabul etti.

Bu durumda da enflasyon beklentilerinin yerleşme riski bulunuyor. İkincisi FED parasal politikalarını ne zaman ve ne miktarda sıkılaştırmaya başlayacak? Şimdilerde tahvil piyasaları FED’in oranları 2023’ün ilk dönemlerinde artırmaya başlayacağını fiyatlıyor. Aynı zamanda aynı yıl içinde de artışların devam etmesi bekleniyor. Bu düşünce ise FOMC yetkililerinin görüşleriyle tutarlı. Ancak FED piyasaların fiyatladığından çok daha erken harekete geçmek zorunda kalabilir.

Bunun nedenlerinden bir tanesi reel getirilerin anormal seviyelerde düşük olması. Negatif reel faiz oranları sert resesyon sürecinde uygun olmuş olsa da, ekonomi güçlü bir toparlanma gösterirken bunu makul göstermek zorlaşıyor. Dahası 3,5 trilyon dolarlık hükümet harcamalarının gelecek 10 yılda gerçekleşme ihtimali de bulunuyor. Bu da altyapı harcamalarının artmasıyla beraber reel oranlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabilir. İkincisi yatırımcıların enflasyon konusundaki görüşleri de yeni bilgilerle birlikte değişebilir.

Ekonomik çıktılar pandemi öncesi seviyelere yaklaşırken maaş ve fiyat baskılarının da oluşma ihtimali yüksek. Bu anlamda enflasyon ihtimali arzdaki dengesizliklerden ziyade ekonomik politikalardan etkilenecek.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments