Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaÖne Çıkan HaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan Manavgat'ta Yapılacak Yardım...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Manavgat’ta Yapılacak Yardım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat’ta yaptığı incelemelerin ardından yaşanan bu üzücü olaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dakika gelen habere göre, orman yangınlarının devam ettiği Manavgat’ta yaptığı incelemelerin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

YARDIMLARI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak.” diye konuştu.

1 AY İÇİNDE İNŞAAT BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın sebebiyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde faizsiz esnaf kredisi ve KOSGEB acil desteğinin verileceğini ve 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacağını kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’nin ciğerini yakan orman yangınlarına dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 sene içerisinde afet bölgesindeki evlerin, yöresel mimariye uygun şekilde tüm müştemilatı ile tamamlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu şekilde devam etti:

”Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek. İlk tespitlere göre 16 mahallemiz yangından zarar görürken bazı mahalleler boşaltıldı. Hasar gören konutlarla ilgili tespitler ışığında gereken çalışmalar yürütülecektir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerde, çadırdan beslenmeye her türlü araç gerecin afetzedelerin emrine sunulduğunu ifade etti.

Meydana gelen yangından etkilenen bölgelerdeki su ve elektrik kesintilerine dair ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

”Elektrik sıkıntısı yaşanan 35 köyden, tedbiren kesintisi süren 12’si hariç diğerlerine elektrik verilmiştir. Su kesintisi olan mahalle sayısı 25’ten 15’e düşürülmüştür.”

YANAN YERLER BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ

Yangından etkilenen bölgelere dair ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Anayasa’mızın 169. maddesine göre, yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye’nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak, yanan her yeri daha fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir.” ifadelerine yer verdi.

3 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Bölgedeki yangınlarda 3 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Yangından etkilenen 334 vatandaşımıza tıbbi müdahaleler derhal yapılmış ve hemen hepsi taburcu edilmiştir.” diyerek açıklamalarına devam etti.

”Vatandaşlarımız müsterih olsun.” diye belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyecek, her türlü zararlarını karşılayacağız.” dedi. 

Orman teşkilatının ülke genelinde 4 bin 300 araç ve 21 binin üzerinde personel ile görev yapmakta olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadelere yer verdi: 

”Son üç günde 4 bin personel, 6 uçak, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 9 İHA, 660 arazöz, 65 iş makinesi, 117 itfaiye aracı, 31 ambulans görev yapmıştır. Yeni teknolojiye sahip amfibi uçaklar, gelişmiş helikopterlerimiz sayesinde yangınla mücadelede filomuzdaki zafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Bilhassa insansız hava araçları, yangınların hızla tespiti ve büyümeden kontrol altına alınması konusunda bize büyük imkanlar sağlamıştır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu şekilde devam etti:

”Orman teşkilatımız dünyanın en iyilerinden kabul edilir. Herkesi, şehitler verme pahasına ormanlarımızı koruyan bu teşkilatın mücadelesine saygı duymaya davet ediyorum. Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan ve en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yanan alanların tekrar ağaçlandırılmasına ilk yağmurlarla birlikte başlanacağını duyurdu.

THK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Her zaman olduğu gibi birileri milletin yüreğindeki yangını kısır çekişmelerine meze yapmanın gayreti içinde düşmüştür. Bu, siyaset konusu yapılacak bir mesele değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebinin uzun senedir bu görevi yürüten THK’nin filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

”Tüm vatandaşlarımızı, ormanlarımızın korunması, tedbirsiz ateş yakılmaması, yakılan ateşlerin tamamen söndürülmesi hususunda dikkatli olmaya devam ediyorum.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments