Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriBorsalar delta kıskacına hazırlanıyor

Borsalar delta kıskacına hazırlanıyor


– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımcılar Ağustos ayına ekonominin yeniden açılmasıyla değer kazanacak hisse senetlerine yönelerek başlamak istiyor olabilir. Ancak borsa araştırmaları firması Rosenberg Research’ün Başkanı David Rosenberg yatırımcıları korona virüsün delta varyantının yaygınlaşmasıyla piyasalarda oluşabilecek riskler konusunda uyarıyor.

Ünlü borsa uzmanı CNBC’deki röportajında delta varyantı sonucu oluşabilecek vaka artışlarının mali teşviklerin doruk noktasına ulaşmasıyla birleşerek ekonomik toparlanmayla bağlantılı hisseleri krize sokabileceğini söyledi. Rosenberg röportajında, “Önümüzdeki birkaç ay içinde ekonominin boğulmasına karşı hazırlıklı olmalıyız. Gerçek anlamda borsalardan uzaklaşmak zorunda değilsiniz. Ancak bu süreçte ben kesinlikle değerinin altındaki hisselerde ekonomik faaliyetlerin artacağı döngüsel ticaret içerisinde olmak istemezdim” ifadelerine yer verdi.

Rosenberg’in uyarıları ABD gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarındaki hayal kırıklığı yaratan sonuçlarla da destekleniyor. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Geçtiğimiz hafta ABD Ticaret Bakanlığı’nın paylaşılan rakamlarda dünyanın en büyük ekonomisinin %6,5 oranında büyüdüğü görülüyor. Ancak Dow Jones beklentileri büyümenin %8,4 olacağı yönündeydi.

2002 ve 2009 yılları arasında Merrill Lynch’in baş ekonomistliğini yapan ünlü borsa uzmanı gayrisafi yurtiçi hasılada hedefin gerisinde kalınmasının bir uyarı işareti olduğunu belirtti.

Rosenberg, “Şu anda önümüzde büyük bir bilinmez olan delta varyantı var” dedi. Ancak ABD borsaları yine de yukarı seviyelerde tutunmayı başarıyor. S&P 500 ve Dow Jones tüm zamanların en yüksek seviyelerine uzaklıkları %1’den daha az. Nasdaq Endeksi ise rekor seviye %1 uzakta.

Rosenberg, perakende yatırım yapan topluluklar tarafından şiddetlenen piyasa performansı ile ekonomi arasında bir kopukluk olduğuna inanıyor.

Borsa uzmanı konuyla ilgili açıklamasında, “Borsa aslında bir anlamda kumarhaneye dönüştü. Her zaman çok sevdiğimiz S&P 500 Endeksi’ne güveniyoruz. Ama dışarıdaki her bir endeks mega sermayeli şirketleri takip etmiyor ki bu tip hisselerde de bir miktar değer kaybı başladı. Düşük sermayeli hisse senetleri uzun bir süredir ekonomik görünüm nedeniyle uyarı işaretleri gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Borsaların düşmesi halinde Rosenberg yatırımcılara portföylerinde korumacı büyüme stratejilerini tavsiye ediyor. Borsa uzmanı özellikle sağlık, tüketici malları ve altyapı yatırımları sektörlerini tavsiye ediyor. Rosenberg kendi stratejisini ise tahvil piyasası üzerinden şekillendiriyor.

Rosenberg, “Tahvil piyasası mali teşviklerin sona ermesi nedeniyle maddi olarak yavaşlayacağımızı gösteriyor. Delta ile karşı karşıyayız. Küresel çapta zorluklar göreceğiz. Özellikle mali teşvikler konusunda en kolay olan kısmı geride bırakmış durumdayız” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments