Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaBorsa HaberleriBorsa yatırımcılarının iki büyük korkusu

Borsa yatırımcılarının iki büyük korkusu

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güçlü bilanço açıklamaları ve giderek hızlanan ekonomik büyümeyle, yılın ikinci yarısında hisselerin yükselmesi bekleniyor. Ancak piyasalardaki getirilerin ilk çeyrekte olduğu kadar sağlam olmayacağı düşünülüyor. 2021’in ilk yarısında endeksler çift haneli rakamlara sıçradı ve çarpanlar tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Stratejistler borsalarda bir geri çekilme riski olduğuna yönelik uyarıda bulunuyor.

Ancak stratejistlerin 2021’in ikinci yarısında dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğü bazı riskler de var. Bunlardan bir tanesi FED’in tahvil alımlarını yavaşlatmayı tartışmaya başladığında yaşanabilecek potansiyel düşüş. FED’in bu kararı pandemi döneminde yürürlüğe konan kolay para politikalarından ayrılışın ilk adımı olacak.

Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği bilinmiyor. Yine de FED’i izleyen birçok kişi merkez bankasının ağustos ayındaki toplantıda konuyu tartışmaya başlayacağını düşünüyor. İkinci risk ise enflasyonun merkez bankasının beklediği kadar hafif ve geçici olmama ihtimali. Yükselen tüketici fiyatları ekonomi için büyük bir sorun oluşturabilir. Yatırımcıların endişesi ise yükselen enflasyonun FED’in faiz oranı artırımı kararını öne çekmesine neden olması.

Eylül ‘sihirli ay’

Küresel piyasalara yönelik tehditlerden bir başkası da pandeminin seyri. Delta varyantının yayılımı Asya başta olmak üzere dünyanın bazı bölümlerinde karantina önlemlerinin alınmasına neden oldu. Ancak piyasalar endişeleri görmezden geliyor. Bleakley Global Advisory Baş Yatırım Uzmanı Peter Boockvar, “piyasalar varyantı umursamıyor çünkü daha fazla aşılamayla bunun üstesinden gelinebileceğini düşünüyor” dedi.

Enflasyon büyük tehdit

Boockvar piyasaların enflasyon ve tüm dünyada merkez bankalarının enflasyona vereceği tepki konusunda çok daha endişeli olduğunu vurguladı. Boockvar’a göre enflasyondaki gelişmeler piyasaların gidişatı üzerinde belirleyici rol oynuyor. Bununla birlikte ağustos, eylül, ekim aylarında enflasyonun kalıcı olması halinde FED’in tahvil alımlarını azaltmaktan başka çaresinin kalmayacağı düşünülüyor.

borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre tüketici fiyat endeksi bu yıl bahar aylarında sert yükseliş gösterdi ve mayıs ayında bir önceki yıla göre %5 arttı. Bu artış işe petrol fiyatlarının uçtuğu 2008 yılından bu yana en hızlı artış olarak kaydedildi.

ABD’nin ölçüt niteliğindeki endeksi S&P 500 yıl başından bu yana %14,3 artarken, Dow Jones %12, Nasdaq ise %12,7 yükseliş gösterdi. CFRA Baş Yatırım Stratejisti Sam Stovall, “şimdilerde en iyi ilk yarılar arasında ilk 20’deyiz” dedi. Açıklamasının devamında, “böyle güçlü ilk yarıların ardından ikinci yarı aynı yüksek performansı göstermeyebiliyor. Muhtemelen ilk yarıda görülen yükselişin %50’si görülecek” dedi.

Bu durumda S&P 500’de yılın ikinci yarısında %7 yükseliş bekleniyor. Stovall, “ikinci yarılar genelde iyi geçiyor. Ortalama olarak S&P 500 İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tüm ikinci yarılarda %4,5 yükseliş gösterdi. Ancak ilk 20’de yükselişler %8 civarında” dedi. Harris piyasaların FED’in tahvil programını geri çekeceğinin farkında olduğunu söyledi.

Bu parasal genişleme programında FED ayda 120 milyar dolarlık tahvil alımı yapıyor. Program geri çekilirken FED’in faiz oranlarını da yükseltmesi bekleniyor. Wells Fargo Investment Institute Küresel Stratejisti Scott Wren, “baskılar içerde giderek yükseliyor. Komitenin yarısı destekleri geri çekmeye hazırken Powell ve yakın müttefikleri bunu ertelemeye çalışıyor” dedi.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments