Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerBM'den Korkutan Sıcaklık Uyarısı!

BM’den Korkutan Sıcaklık Uyarısı!

Birleşmiş Milletler Genel Sekteri iklim değişikliğiyle ilgili dünyanın felaket bir yolda olduğu uyarısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) iklim değişikliğine yönelik bit rapor yayınladı. Yayınlanan raporda, Paris İklim Anlaşması’nda yer alan küresel sıcaklık artışını 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefinden çok uzakta olunduğu ve sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar yüzde 16 artış göstereceği belirtildi. 

BM’DEN UYARI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres,raporun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltmak için daha iddialı taahhütlerde bulunmadığı sürece dünyanın daha sıcak bir geleceğe doğru gittiğini ifade etti.

DÜNYA FELAKET BİR YOLDA

Guterres, ”Dünya, 2.7 derecelik sıcaklık artışına doğru felaket bir yolda” diyerek uyarıda bulundu. Paris İklim Anlaşması’nın küresel sıcaklık artışının 1.5 santigrat derecede tutulması hedefinin karşılanamaması halinde çok sayıda can kaybı yaşanabileceğini söyledi. Guterres, söz konusu hedefe ulaşacak araçlara sahip olunduğunu fakat zamanın hızla tükendiğini kaydetti. G20 ülkelerinin küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 80’inden sorumlu olduğunun altını çizen Guterres, 2030’a kadar sera gazı emisyonlarının yüzde 45 azaltılması gerektiğini söyledi.

BM, Paris Anlaşması’ndaki hedefe ulaşmak için dünyanın emisyonları yakın zamanda keskin bir şekilde azaltmaya başlaması ve 2050 yılına kadar atmosfere absorbe edebileceğinden fazlasını salmaması gerektiğini savunuyor. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments