Cuma, Şubat 3, 2023
Ana SayfaGüncel HaberlerBakanlık Denetledi: Bu Ürünler Güvensiz Çıktı

Bakanlık Denetledi: Bu Ürünler Güvensiz Çıktı

Ticaret Bakanlığı tarafından, 9 ayrı kuruluşça yapılan piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında geçen yıl 187 bin 127 parti ürün denetlendi.

Bakanlık, genel koordinasyon görevinin yanında tekstil, ayakkabı, kırtasiye, çocuk bakım ürünleri, oyuncaklar ve deterjanlar gibi birçok tüketici ürününün denetimini yaparak tüketiciyi koruyor. Ülke genelinde gerçekleştirilen denetimlerin, insan sağlığı ve güvenliğinin korunmasının yanında kurallara uyan üreticilerin haksız rekabete maruz kalması önleniyor. 

UYGUNSUZ BULUNAN ÜRÜNLER YÜZDE 1 

2020’de toplam 187 bin 127 parti ürün denetlendi. Bunlardan 10 bin 480’si uygunsuz, 1335’i ise güvensiz bulundu. Güvensiz bulunan partilerin oranı yüzde 5,6 iken uygunsuz bulunanların oranı da yaklaşık yüzde 1 olarak belirlendi. 

Geçen yıl en çok denetlenen ürün grupları, gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler, kimyevi ve organik gübreler, biyosidal ürünler, yem ve yem ham maddeleri, elektrikli ekipmanlar, asansörler, hazır beton, petrol ve LPG ürünleri, makineler ve hazır ambalajlama olduğu belirlendi. 

Uygunsuz bulunan ürünlerin yüzde 23’ünü, güvensiz bulunan ürünlerin ise yüzde 11’ini ithal ürünler oluşturdu. “Güvensiz ürüne sıfır tolerans” ilkesiyle gerçekleştirilen denetimlerde güvenli olmadığı tespit edilen ürünler piyasadan toplatılırken, işletmecilere idari yaptırım uygulandı. 

ÜRÜNLER KAMUOYUYLA PAYLAŞILIYOR 

Denetlemeden sonra belirlenen uygunsuz ve güvensiz olan ürünler, Bakanlıkça 3 Eylül 2018 tarihinde devreye alınan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) aracılığıyla “www.guvensizurun.gov.tr” adresinden kamuoyuyla paylaşılarak vatandaşlar bilgilendiriliyor. 

GÜBİS’te, piyasa denetim ve gözetimi faaliyetlerinden sorumlu diğer bakanlıkların tespit ettiği güvensiz ürünler de açıklanıyor. Tüketiciler, sistem üzerinden, güvensiz bulunan ürünlerin bilgilerine, fotoğraflarına ve iktisadi işletmecilere ilişkin bilgilere ulaşabiliyor. GÜBİS’i bugüne kadar 2 milyondan fazla tüketicinin ziyaret ettiği, özellikle kadınların ve çocuk sahibi bireylerin sistemi yakından izlediği belirlendi. 

Sistemdeki bilgiler, tüketicilerce sosyal medya aracılığıyla da paylaşılarak vatandaşların daha yakından takip edilmesi amaçlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments