Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerAvrupa Birliği, ABD ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Birliği, ABD ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı

AB üyesi ülkeler, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uluslararası seyahat listesini güncelleyerek, ABD ve 5 ülkenin AB’nin güvenli seyahat listesinden çıkarıldığını duyurdu. Güncellenen listeye göre ABD ile beraber Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya seyahat kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer aldı.

AB’NİN GÜVENLİ SEYAHAT LİSTESİNDE SADECE 17 ÜLKE VAR

AB güvenli seyahat listesinde ise şu anda 17 ülke bulunuyor. Listede Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Ürdün, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Çin yer alıyor.

LİSTEDE OLMAYAN ÜLKELERE SERT YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR

AB’de yer alan ülkeler kendi sınır politikalarını belirleme özgürlüğüne sahip olsa da AB güvenli seyahat listesi ile blok genelinde seyahat kurallarının birleştirilmesi ve ortak hareket edilmesi amaçlanıyor. AB ülkelerinin belirleyeceği politikalara göre, seyahat kısıtlamaları listesinde bulunan ülkelerden gelen ziyaretçilere test ve karantina uygulama zorunluluğu gibi daha sıkı yaptırımlar uygulanıyor. Avrupa Konseyi, her iki haftada bir seyahat kısıtlamaları listesini gözden geçiriyor ve gerektiğinde güncelliyor.

Avrupa Birliği, ABD ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardıAvrupa Birliği, ABD ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments