Cuma, Eylül 30, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerAl Jazeera: Taliban Türkiye'yi Afganistan'a davet etti

Al Jazeera: Taliban Türkiye’yi Afganistan’a davet etti

Afganistan’da kaos ve şiddet devam ederken, Taliban yeni yönetim biçimini ve kabinesini tanıtmak için kolları sıvadı.

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera, bugün Taliban’ın Türkiye, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Katar’ı hükümetin tanıtım seremonisine davet ettiğini aktardı.

Al Jazeera’ya konuşan ve ismini açıklamayan bir Taliban yetkilisi, “Türkiye, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Katar’a, yeni Afgan hükümetinin tanıtım seremonisine katılmaları için davet gönderdik” dedi.

Taliban’a konuşan yetkili kabinenin tamamlandığını açıkladı. Yetkili, “Taliban hem uluslararası kamuoyu hem de Afgan halkı tarafından kabul edilecek bir rejim yaratacak” ifadesini kullandı.

TALİBAN: TÜRKİYE VE RUSYA İLE TOPLANTI YAPILDI

Öte yandan Katar’da bulunan Taliban Uluslararası Medya Ofis Sözcüsü Sühayil Şahin, sosyal medya hesabından bugün bir açıklama yaptı. Şahin, Türkiye ve Rusya’nın katıldığı bir toplantı düzenlendiğini belirtti.

Şahin, toplantıda Kabil Havalimanı’nın yanı sıra Afganistan’ın mevcut durumunun görüşüldüğünü ifade etti.

Sözcü Şahin, dün yapılan toplantıda taraflar arasında Kabil Havalimanı konusunun yanı sıra, ikili ilişkilerin ve karşılıklı iş birliğinin tartışıldığını belirtti.

AFGANİSTAN’DA NE OLDU?

ABD önderliğindeki batılı güçlerin 20 yıl sonra Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte etkisini artıran Taliban geçen ay ülke yönetimini ele geçirdi. Afgan hükümetine savaş açan Taliban, 15 Ağustos’ta başkent Kabil’i ele geçirdi.

10 gün içerisinde Afganistan’ı birkaç saat içerisinde ise Kabil’i ele geçiren Taliban, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kaçmasıyla birlikte yönetimi kontrol altına aldı. Fakat Taliban’ın ülke yönetimini ele geçirmesi büyük tepki çekti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments