Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerAdalet Bakanı Gül'den yeni anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Gül’den yeni anayasa açıklaması

Gül, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Önder 18. İmam Hatipliler Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, burada konuşulacak konuların, eğitim ve öğrenimde adalet bilinci ve hak duygusunun geliştirilmesinde faydalı olacağını düşündüğünü söyledi.

Adaletin ve merhamet değerlerinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini belirten Gül, “Adalet ve merhamet, yeri ve göğü ayakta tutan temel sütundur. Yerle göğün ayakta kalabilmesi, insanlığın ayakta kalabilmesi, adaletin ayakta kalabilmesiyle mümkündür. Bugün dünyanın dört bir yanında yaşanan zulümler, adaletin küresel anlamında olmamasının sonucudur. ÖNDER’in kurultayında tema olarak ‘adalet ve merhamet’i seçmesi, çok kıymetli ve anlamlı.” ifadelerini kullandı.

Gül, adaletin sadece duruşma salonlarında, adliye koridorlarına değil hayatın her alanında gerekli bir değer olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

 ’28 Şubat döneminde yapılanları zihnimiz unutmamıştır’

Hak ve adalet için çalıştıklarını dile getiren Gül, “Haksız, kirli ve zalim, alçakça yaşayışlar için yola çıkanların hali de ortadadır. 28 Şubat döneminde, bu darbe girişiminde, bu cuntacı, vesayetçi anlayış döneminde de yine evlatlarımıza yapılanları hala zihnimiz unutmamıştır. Milletin seçtiği hükümeti, vesayetle, zorbalıkla düşürdüler, imam hatip ortaokullarını kapattılar, katsayı zulmüyle milli gençliğin önünü kesmeye çalıştılar, Kur’an kurslarını işlevsiz hale getirmek istediler. Milletin oylarıyla birinci parti olan Refah Partisi’ni kapattılar, Erbakan Hoca’mıza siyasi yasaklar koydular, vakıf ve dernekler üzerinde baskı kurdular, dönemin yargısını zulme alet ettiler. Brifinglerle selam duran yargıyı inşa ettiler. Başörtüsü yasağını, gerici bir uygulamayı bu ülkeye, bu coğrafyaya yaşatmak istediler. Kısacası bu toplumu ‘korku toplumu’ haline getirdiler. Türkiye 21. yüzyıla böyle girdi. ‘Bin yıl sürecek’ dediler ama millet, 3 Kasım 2002’de vaziyete el koydu. ‘Söz milletin, irade benim’ dedi, bu vesayetçi zihniyete dersini verdi. İşte o tarihten itibaren vesayete karşı milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok önemli adımlar atıldı. Bundan sonra da atılmaya devam edecek.” değerlendirmelerinde bulundu.

‘Bugün Türkiye, dünyada parmakla gösterilecek bir ülkedir’

Kimsenin inancından, kılık kıyafetinden dolayı farklı bir muameleye tabi tutulması için önemli adımlar attıklarına işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

 Gül, ülke insanın refahı ve daha iyi yaşaması için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizerek şunları kaydetti:

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments