Cuma, Şubat 3, 2023
Ana SayfaGüncel HaberlerABD'den Taliban'la istihbarat paylaşımı

ABD’den Taliban’la istihbarat paylaşımı

ABD’nin çekilmesiyle Afganistan’ı ele geçiren Taliban’dan daha küçük çaplı ama daha tehlikeli bir örgüt olduğu belirtilen IŞİD-Horasan’ın dün Kabil Havaalanı bölgesini kana bulamasının ardından, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) Taliban’a müttefik muamelesi geldi.

CENTCOM Komutanı General Kenneth McKenzie, ‘ABD ile Taliban arasında istihbarat paylaşımı operasyonu yürütüldüğünü, iki tarafın 31 Ağustos’ta tahliyelerin tamamlanması gibi ortak bir amacı paylaştığını’ söyledi.

Taliban’dan “Bu ortak amacı uyumlu tuttuğumuz sürece birlikte çalışmak faydalı oldu” diye söz eden ABD’li general, terör tehditlerine ilişkin bazı istihbaratın örgütle paylaşıldığını ve bunun işe yaradığını dile getirdi:

Tahliyelerin gerçekleştiği Kabil Havaalanı bölgesinde dün ABD askerleri dahil onlarca kişinin öldüğü saldırıların gerçekleşmesine Taliban’ın kasten izin verdiğine inanmalarına yol açacak herhangi bir istihbarata sahip olmadıklarını aktaran McKenzie, IŞİD-Horasan’ın üstlendiği saldırıların gerçekleşmesine Taliban’ın izin verme potansiyeliyle ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

McKenzie, 15 Ağustos’ta Katar’ın başkenti Doha’da Taliban siyasi liderliğiyle ‘ABD’nin tahliye operasyonuna karışmamaları’ konusunda yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti.

CENTCOM Komutanı’nın son açıklamasından önce ABD’li haber sitesi Politico ‘Washington’ın Kabil Havaalanı’na girişine izin verilmesi gereken ABD’liler ile Afgan işbirlikçilerinin isim listesini Taliban ile paylaştığını’ duyurmuştu.

Haberde Joe Biden yönetiminin bu hamlesinin ‘bazı ABD Kongresi üyeleri ve askeri yetkilileri kızdırdığı’ aktarılmıştı. Taliban’ın ABD öncülüğündeki yabancı güçler için çalışmış Afganları işkence ve katliama varan misillemelerde bulunmasından korkuluyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments