Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerABD’den kripto paraya ilk yasak

ABD’den kripto paraya ilk yasak

“Fidye saldırılarında rol oynuyor” dendi. İşlem yapması yasaklandı. ABD’den kripto para piyasasına yönelik ilk yaptırım geldi.

Amerikan Hazine Bakanlığı, Suex isimli kripto para borsasına yasak getirdi. Hazine, Suex’i fidye saldırılarında rol oynamakla suçladı. Borsanın ABD’deki varlıklarının dondurulduğunu ve Amerikan kuruluşlarıyla işlem yapmasının yasaklandığını açıkladı.

Amerikan Hazine Bakanlığı’na göre, çek cumhuriyeti merkezli suex, en az 8 fidye saldırısından elde edilen yasa dışı kazançların el değiştirmesini kolaylaştırdı. Ayrıca bilinen işlem geçmişinin %40’ının da yasa dışı aktörlerle bağlantılı olduğu iddia edildi.

Amerikan Hazine Bakanlığı, 2020’de fidye yazılım saldırıları ile 400 milyon dolar çalındığını ve bu sayının 2019’a göre 4 kat arttığını açıkladı. Ayrıca saldırıların ölçek, karmaşıklık ve sıklığının da giderek arttığını vurguladı.

Bu kapsamda Suex gibi yasa dışı kar elde etmek için bu saldırıları kolaylaştırdığı tespit edilen başka unsurlara da yaptırım uygulanabileceğinin altını çizdi.

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments