Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel HaberlerABD Afganistan’ı Terk Ediyor!

ABD Afganistan’ı Terk Ediyor!

ABD Kabil’deki elçiliğini havalimanına taşıma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABC News’a yaptığı açıklamada elçilikte görev alan personelin havalimanına taşındığını duyurdu.

ABD, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, ‘Şu anda binadan ayrılan küçük bir grup insan var, personelin çoğunluğu ayrılmaya hazır bir şekilde bekliyor. Elçilik çalışmaya devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

ABD ELÇİLİĞİNİ TAŞIDI

ABD Kabil’deki elçiliğini havalimanına taşıma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABC News’a yaptığı açıklamada elçilikte görev alan personelin havalimanına taşındığını duyurdu. Blinken ayrıca ABD personeline yönelik olası bir müdehaleye ‘hızlı ve kararlı’ bir yanıt vereceklerini Taliban’a ilettiklerinin altını çizdi.

’20 YILLIK AFGANİSTAN MİSYONU BAŞARILI’

1975’te Saygon’un Kuzey Vietnam Ordusunun eline geçmesi ile kentteki ABD unsurları buradan ayrılmak için tabiri caizse zamana karşı yarış vermişti. Benzer bir durumun Kabil’de yaşanmadığını belirten Blinken, 20 yıllık Afganistan misyonunun başarılı olduğunu iddia etti.

BM TALİBAN’a ÇAĞRIDA BULUNDU

Birleşmiş Milletler (BM),Afganistan’da sivillerin ve BM ile diğer yardım kuruluşları çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için Taliban’a çağrıda bulundu. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, ‘BM durumu yakından izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyor.’ dedi.

Laerke, ülke genelinde görev yapan çok sayıda BM çalışanının tahliyesine ilişkin ise bilgi vermedi. Laerke, BM çalışanlarının güvenliğinden endişe edip etmediklerine ilişkin ‘Güvenlik konusunda, BM ve BM dışı insani yardım çalışanları da dahil sivilleri korumak için Taliban ve çatışan tüm tarafların uluslararası yasalara göre yükümlülükleri olduğunu hatırlatıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkedeki son durum ile ilgili başkanlık sarayında ABD ve NATO yetkilileri ile ilgili görüşmeler yürüttüğü de gelen bilgiler arasında yer aldı. 

NATO’DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

NATO’dan yapılan açıklamada ise AB personeli adı açıklanmayan ‘daha güvenli’ bir bölgeye nakledildi. Almanya ise Kabil’deki elçiliğini kapatacağını duyurdu. Ayrıca NATO’nun kentteki diplomatik varlığının sürdüğü ve Kabil Havalimanı’ndaki operasyonların devam etmesi için gerekli yardımın sağlandığı bilgisinin altı çizildi. Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşları için Afganistan çağrısıDışişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşları için ‘Afganistan’ çağrısı

‘HIZLA YANIT VERİRİZ’

ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı’nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi. Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığı haberinin gelmesi üzerine Reuters’a konuşan Taliban yetkilisi de bir Afgan sivilin yaralanmasını ya da ölmesini istemiyoruz. Ama henüz ateşkes ilan etmedik’ dedi.

HELİKOPTERLER HAVALANDI

ABD Büyükelçiliği’nde hareketliliğin olduğu, helikopterlerin havalandığı ve diplomatik araçların büyükelçiliği terk ettiği belirtiliyor.

ASKER SAYISI 5 BİNE ÇIKARILDI

ABD Başkanı Joe Biden, Taliban’ın hızla ilerlediği Afganistan’daki son duruma ilişkin yazılı açıklama yapmıştı. Biden, Kabil’deki Amerikan Büyükelçiliğindeki personel ile ABD’ye destek olan Afganlıların ülkeden tahliyesi için daha önce 3 bin olarak açıklanan gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardığını bildirmişti.

ABD, KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİNDEKİ TAHLİYESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Biden, amaçlarının söz konusu personelin güvenli ve hızlı bir şekilde ülkede çıkarılması olduğunu kaydetmişti. Ülkede halen görev yapan ABD birliklerine yönelik muhtemel bir tehdit algısına karşın tüm ilgili kurumları yeniden uyardığını aktaran Biden, muhtemel terör saldırılarına karşı uyanık olacaklarını ifade etmişti.


Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve diğer Afgan yetkililerle görüşmesi talimatını verdiğini, ülkede şiddetin sona ermesi ve siyasi bir çözüme varılması konusunda çalışılması gerektiğini kaydettiğini vurgulamıştı.

Biden, açıklamasında, ‘Doha’da bulunan Taliban temsilcilerine, Afganistan’daki ABD askerini ve görevimizi tehlikeye atacak herhangi bir eyleme girişmeleri durumunda hızlı ve güçlü bir askeri karşılık verileceğini ilettik.’ ifadesini kullanmıştı.

VİETNAM’DANDA AYNI ŞEKİLDE ÇEKİLDİLER 

Bugün sosyal medyada çokça paylaşılan bir başka şey ise ABD unsurlarının Vietnam’dan çekilme anı ile Afganistan’dan çekilme anına ait fotoğrafların birbirine benzer olması. Vietnam’da büyük bir yenilgiye uğrayan ABD ordusu tıpkı Afganistan’dan çekildiği şekilde bir günlük bir operasyonla çekilmişti.

ABD BÜYÜKELÇİLİK ‘ten ABD VATANDAŞLARININ AFGANİSTAN’DAN DERHAL AYRILMALI ÇAĞRISI!

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kabil Büyükelçiliği, tüm ABD vatandaşlarının Afganistan’dan derhal ayrılmasını istedi. ABD Kabil Büyükelçiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “ABD vatandaşları mevcut ticari uçuş seçeneklerini kullanarak Afganistan’ı derhal terk etsin.” denildi. Açıklamada, ülkedeki ABD vatandaşlarının şu anda bir uçak bileti satın alamayacak durumda oldu.

ŞEHİRDE TRAFİK KİLİTLENDİ

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından, binlerce insan şehri terk etmeye başladı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde şehrin pek çok bölgesinde trafiğin kilitlendiği görüldü. Herhangi bir direnişle karşılaşmayan Taliban, hiçbir masumun kanını akıtmak istemediğini’ belirterek, durumu barışçıl bir yolla sürdürmek istediğini söyledi.

BARIŞÇIL YOLLARA BAŞVURULACAK

Afganistan İçişleri Bakanlığı ise barışçıl yolla yönetimin devredilmesi için müzakereye girileceğini duyurdu. Şehirde güvenliği güvenlik güçleri sağlayacak. Kabil’in de düşmesi üzerine şehirdeki binlerce sivil kenti terk etmek için harekete geçti. Sosyal medyada yer alan görüntülerde şehrin hemen hemen her sokağında trafiğin kilitlendiği görüldü.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments