Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaBorsa Haberleri2021/1 KPSS tercihlerinin 1 Temmuz'da alınması gerekiyor

2021/1 KPSS tercihlerinin 1 Temmuz’da alınması gerekiyor

Bu yılın başında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak, 2021/1 KPSS tercihlerinin 1 ila 8 Temmuz arasında, 2021/2 KPSS tercih başvurularının ise 22 ila 29 Aralık arasında alınacağını belirtmişti.

Açıklanan bu takvime göre, ÖSYM Başkanlığının 1 Temmuz Perşembe günü itibariyle 2021/1 KPSS tercihlerini alması gerekiyor.

Ancak, Devlet Personel Başkanlığının kapatılması, Çalışma Bakanlığının yapısının değişmesi, personel politikalarında bir çok yetkinin Cumhurbaşkanlığına geçmiş olması nedeniyle bu tercih döneminde sorun yaşanabilir.

2020/2 KPSS tercihlerinde 1.677 kadro ve pozisyon yer almıştı. Tüm kadrolar dolmuş, boş kadro kalmamıştı. Toplamda 452 bin aday başvuru yapmıştı.

2021/1 KPSS tercihlerinde, bir önceki tercihlere göre biraz daha fazla kadronun yer alacağını tahmin ediyoruz. Genel olarak ilk KPSS tercih başvurularında, ikinciye göre daha fazla kadro ve pozisyon yer almaktadır. Ancak bu sayının 2010’lu yıllardaki gibi 10 binlere ulaşacağını düşünmüyoruz.
Adaylar, kamunun tüm alımlarının KPSS tercih kılavuzlarında yer almasını istemekle birlikte, uygulamada kurumsal ilan sayısı son dönemde artmıştır. Bazen bir kurumsal alımda, örneğin Adalet Bakanlığının personel alımlarında, KPSS tercih kılavuzunda yer alan kadro sayısının iki veya üç katı kadro bulunabilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments