Cuma, Şubat 3, 2023
Ana SayfaGüncel Haberler127 bin işçiyi ilgilendiriyor: Zam talepleri netleşiyor

127 bin işçiyi ilgilendiriyor: Zam talepleri netleşiyor

Metal işçileri, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile eylül ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesi ücret artışlarına yönelik tekliflerini açıklamaya devam ediyor.

Türk Metal’in 25 Ağustos’ta açıkladığı, sözleşme yılının ilk altı ayı için yüzde 29.57 zam talep ettiği görüşmelere ilişkin bugün de Birleşik Metal-İş Sendikası, ilk 6 aylık dönem için yüzde 30.89 zam talep ettiğini duyurdu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, tekliflerinin ilk 6 aylık dönem için ortalama ücrette ikramiye dahil net 1.458 TL’ye denk geldiğini söyledi.

Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu 33 işletmeye bağlı 50 fabrikadan yaklaşık 11 bin üye bulunuyor.

SAAT ÜCRETLERİNE 4.60 TL ZAM TALEBİ

Bu yılki ücret tekliflerinin dört bölümden oluştuğunu aktaran Serdaroğlu, birincisinin ilk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin, asgari ücretin yüzde 10 artırılması olduğunu aktardı.

“İkinci olarak, halen çalışanlar arasında sektörümüzde düşük ücretli işçilerin bulunduğunu gerçeğini göz önüne alarak, bu işçilerin ücretlerinde bir miktar iyileştirme yapılmasını önemli görüyoruz” diyen Serdaroğlu, şöyle devam etti:

“SOSYAL HAKLAR DA OLDUKÇA DÜŞÜK”

Serdaroğlu, resmi enflasyonun gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle diğer altışar aylık zam dönemlerine yönelik tekliflerini ise şöyle sıraladı: 

Serdaroğlu ayrıca, metal işçilerine ödenen sosyal hakların oldukça düşük bir seviyede olduğuna dikkat çekerek, sosyal haklarda bir yıl için ortalama yüzde 45 oranında artış teklif ettiklerini açıkladı. Sosyal hakların ikinci yılı için ise enflasyon artı 4 puan artış teklif ettiklerini söyledi.

“İŞVEREN TALEPLERİ KARŞILAYACAK GÜÇTE”

Teklif ettikleri tüm artışların gerçekçi olduğunu belirten Serdaroğlu, işverenlerin de bu taleplerimizi karşılayacak güce sahip olduklarına vurgu yaptı.MESS’e üye olan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu borsada (BİST’te) işlem gören iş yerlerinin net kârlarında, 2020 1. çeyrek ile 2021 1. çeyrek aralığında yüzde 585 artış olduğunun altını çizen Serdaroğlu şöyle konuştu: 

Bu nedenle işçinin taleplerini fazlasıyla karşılayacak üretim ve karlılığın yaşandığı bir dönemde olunduğuna atıf yapan Serdaroğlu, şöyle devam etti:

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments